Pica u Beogradu skuplja nego u Rimu

Bez autora
Jul 15 2025

To što je pica u pojedinim restoranima u glavnom gradu više od dve hiljade dinara, biftek oko 4.000 (jaje kao ekstradodatak 220), kajgana 1.200, a pljeskavica i 1.700 dinara, ne znači da će ugostitelji profitirati i nadomestiti izgubljenu dobit.

Nedostatak turista u Beogradu, ali i širom Srbije, ovaj sektor će po svemu sudeći koštati mnogo ne samo ove sezone nego i u vremenu pred nama. Kako za „Politiku” kaže ministar turizma i omladine Husein Memić, turizam, koji je bio u velikom usponu, sada je u vrtoglavom padu i neizvesnosti koja se u ovom sektoru uvek skupo plaća.

– Ugostitelji koji su, vodeći se odličnom sezonom prošle godine, angažovali dodatnu radnu snagu računajući da će i ove godine biti posla, sada imaju velike probleme. Imidž zemlje je narušen, imamo veliki pad dolazaka stranih turista i praktično samo broj dolazaka iz Turske i Kine nije smanjen, sve ostalo jeste. Devizni priliv od turizma opada, a kako čujem od ugostitelja i hotelijera, gubici se samo gomilaju. Ipak, loši potezi kao što je neopravdano podizanje cena neće rešiti problem. Dugoročno to šteti ovoj destinaciji. Posebno Beogradu, u kome, eto, pica košta više nego u Rimu, (tamo je 12 evra u centralnim gradskim zonama) – kaže Memić za naš list. Na pitanje da li ima podatke o tome koliko ambasada je do sada dalo preporuke da se Srbija zbog složene političke situacije izbegava, on kaže da nema taj podatak, ali da je u razgovorima sa pojedinim ambasadorima u prethodnom periodu čuo da velike strane turističke agencije izbegavaju prodaju aranžmana kod nas kako ne bi ugrozile svoj rejting.

– Ne žele da garantuju putnicima uslove koji nisu potpuno sigurni, setite se samo naših turista koji nisu želeli da putuju na destinacije koje su pogođene požarima i drugim prirodnim nepogodama. Turizam ne toleriše bilo kakvu neizvesnost, pa čak i ako je to blokada saobraćajnice – kaže ministar turizma. A zvanična statistika je prošle nedelje saopštila da su cene usluga hotela i restorana u junu više za 9,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Hrana je poskupela za 10,3, a u okviru nje topla i hladna predjela za 9,2 procenta, gotova jela za 11,4 odsto, pečenja i jela po narudžbini za 9,6 procenata, variva za 10,7 odsto, salate za 12,5 procenata, hleb za 10, a kolači za 9,5 odsto. Cene alkoholnih pića su povećane za 11,8 a bezalkoholnih za 11,4 odsto. Najmanje povećanje je zabeleženo kod prenoćišta – 1,6 procenata. Poskupljenje usluga hotela i restorana u Vojvodini je bilo manje nego na republičkom nivou i iznosilo je 7,2 procenta. Kao i na republičkom nivou, i u Vojvodini je najmanje poskupljenje zabeleženo kod prenoćišta i iznosilo je pet procenata.

Georgi Genov, direktor „Horesa”, kaže za „Politiku” da su cene najviše u Beogradu, na Zlatiboru i u banjama i da to nije dobro zbog samih destinacija koje će turisti ubuduće doživljavati kao skupe.

– Nigde ne cvetaju ruže, ali se čini da smo izgubili kompas. U jednom ribljem restoranu u gradu prosečan ručak za četiri osobe košta 36.000 dinara, što je nerealno. Isti takav ručak u unutrašnjosti staje duplo manje, ako nije i još jeftiniji. Čini mi se da je vreme da našim građanima preporučimo manje poznate destinacije na kojima i dalje može da se odmara za manje novca. Pokušaj da se nadomeste gubici time što ćemo povećati cene je potpuno pogrešan, a ako budemo povećavali cene i dalje, turisti će nas zaobilaziti i kada se sredi situacija – kaže Genov. Na pitanje kakva je situacija u hotelima, naš sagovornik kaže da je opšti pad interesovanja stranih turista, ali i gostiju iz regiona koji su u ovo vreme ranije bili najbrojniji.

– Trenutno je najveća posećenost u najskupljim hotelima, jer je to prirodna zakonitost da gosti idu tamo gde se, po njihovoj percepciji, osećaju bezbednije. Njihova popunjenost je 70 odsto, a u hotelima niže kategorije imamo čak zabeleženu popunjenost od samo 20 odsto – ističe on.

Genov podseća da je, kada je reč o domaćim gostima, situacija lošija nego ranije pre svega zbog malog broja podeljenih vaučera. Ekonomska kriza se oseća svuda, pa i u Evropi, ako je za utehu. Kada manjka novca, ceh prvi plaća turizam, zaključuje direktor „Horesa”.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik